BLOG

Renklerin dünyasıyla kurumsal imaj çağrışımlarına değinelim. Renkler, bizlerin onlara anlam ve değer katmasıyla bir anlam ifade eder. Bu bazen tasarımcıların yaptığı logoya vereceği anlam için seçilmiş uygun bir renk olabileceği gibi pazarlamayla ilgili de olabilir. Satış noktasında insanları etkilemek için ürünlere ve ya hizmete karşı renkler, insanların tutum ve davranışlarına etki ederler. Renklerin anlamları, çağrışımları ve insanların renk seçiminde nelere dikkat ettiğine değinmeye çalıştık.

Kırmızı rengi canlılık ve dinamizmle ilgi renktir. En sıcak renktir. Kırmızı renk fiziksel olarak canlılığı, ataklığı duygusal anlamda bir işi sonuna kadar götüren mutluluğu, kararlılığı ve azmi gösterir. İnsanı harekete geçiren bir renktir ve kişinin iştahını açar. Gıda firmalarının (Coca Cola, Pizza Hut, MC Donald's, Burger King…) logolarının kırmızı olduğunu görmekteyiz. İnsanların üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır. Diğer renkler ne kadar parlak olursa olsun kırmızı kadar etkili değildir. Aşkın ve arzunun rengidir. Ayrıca çocuk eşyalarında kırmızının kullanılması, çocukların mutluluğunu temsil etmesindendir. Kırmızı ilk anda dikkat çekicidir. Fakat uzun süre bakıldığında rahatsız ve tedirgin edici olmaya başlar. Yemek lokantalarında kullanılır.

Renkler, her dili konuşurlar.

Jack London

Sarı renk sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsanlara coşku ve sevinç verir. Zihin faaliyetlerini arttırır ve insanlara cesaret verir. Zeka, pratiklik ve incelikle alakası vardır. Dikkati çeken ve geçici bir renktir. Bu yüzden taksilerin rengi sarıdır. Dikkati üzerine çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Bu yüzden banka amblemlerinde bu renk tercih edilmez. Paranın geçici değil kalıcı olduğunun bilinmesini istedikleri için sarıyı kullanmazlar. Açık sarı rengi kişiye huzur verdiğinden morali bozuk kişiler, sarı rengin hakim olduğu ortamlarda kendilerini gevşemiş ve hafiflemiş hissederler. Aynı zamanda hüzün ve özlem rengidir sarı. Sonbaharın tüm hüzünlü günlüğünde bu rengin çeşitlerine rastlamak mümkün olur. Sarı sıcak bir renktir.

Tabiata hakim bir renktir. Huzur, rahatlık ve güven verir. Umudu, canlılığı, yeniliği çağrıştırır. Girişlerde yeşil renk kullanılması ortama güven duymaya teşvik eder. Olumsuz etkileri olarak, aşırı rahatlama ile beraberinde umursamazlık, yorgunluk hissi ve tembelliğe, ayrıca kıskançlığa neden olabilmesi sayılabilir.

Mavi renk gökyüzünü ve geniş ufukları simgeler. Kanın akışını yavaşlatır. Bu yönüyle sakin diye nitelendirilebilir. Tabiata hakim renk sayıldığından yeşil renk gibi huzur verici ve insanların gerginliğini alır. Yeşil ve mavi sağlamlığın ifadesidir. Mavi renk, gözleri dinlendirir. Açık mavi rengi buzu çağrıştırdığından soğukluk ve yalnızlık hissi uyandırabilir.

Turuncu rengi dikkat çekici, çarpıcı ve iç açıcı bir renktir. Dinamik, mutluluk ve heyecan vericidir. Gösteriş ve şatafatlığı çağrıştırır. Kırmızıdan sonra gelen sıcak bir renk olmasının yanı sıra kırmızı kadar rahatsız edici renk değildir. Turuncu rengi seven kişiler genellikle sosyal ilişkilerinde iyi, neşeli ve hareketli kişilerdir. Kullanıldığı ortama neşe ve canlılık katar. Dinlenme mekanları, yatak odası ve çalışma odası için uygun değildir.

Kırmızı renk gibi canlılık verir ama daha yumuşaktır. Pembe rengin kadınların rengi olduğu söylenebilir. Pembe hayallerin ve aşkın rengidir. Saflığı ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocuklarının kullandığı renktir. Sakinleştirici özelliği yönünden hapishane ve uyuşturucu tedavi merkezlerinde kullanılmaktadır. Satış noktasına bakıldığında ise pembe giyen satış elemanının, müşteriyi zihninde kolay satışa yönelttiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle marketlerde ve mağazalarda personelleri pembe kıyafetli görebilirsiniz.

Bilindiği üzere mavinin koyu renk tonudur. Düşüncenin rengi olarak bilinir. Karar vermeyi kolaylaştırır. Göze batmayan renktir. Lacivert insanların üzerinde başarıyı, gücü simgeler. Mavi-lacivert logolu şirketler gücü ve başarıyı vurgulamak için bu renkleri kullanırlar.

Zenginliği , lüks yaşamı, ihtişamı anlatır. Açık rengi ise rahatlatıcıdır. Beyin faaliyetlerini ve sanatsal düşünceyi arttıran mor rengi, sanatçıların çalışma ortamları için kullanabileceği renktir. Açık tonları ilham verici ve güven verici etkiye sahipken koyu tonu asalet duygusunu ön plana çıkarır. Asalet duygusu, küstahlık, melankolik bir yapıya dönüşebilir. Bu yüzden koyu renkli mor renginin ruhsal sorunları olan kişilerin, alkolik ve madde bağımlıların olduğu ortamlardan uzak tutulması gereken bir renktir.

Gözün en rahat algıladığı renk olan gri, alçak gönüllülüğü ifade eder. Uzlaştırıcı ve denge unsurudur. Ciddiyeti ve hareketsizliği ifade eder. Devlet kurumlarında kullanılır. Karamsarlık ve içe kapanıklığı çağrıştırır. En iyi olarak tamamlayıcı renk olarak kullanılır.

Toprağın ve doğallığın , ciddiyet, sadeliğin, metanetin sembolüdür. Dikkat çekici renk değildir. Kahve rengi severler sakinliği ve sadeliği istedikleri kadar yalnızlıktan hoşnut olmayan kişilerdir. Toplum içerisinde güven ve rahatlık veren renktir.

Siyah bir renksizliktir. Renk değildir. Aslında siyah renk yoktur. Bu yüzden doğada siyah renk bulunmaz. Yalnızca ışığı emen ve yok eden yerler siyah olarak algılanmaya neden olur. Hüznü, yalnızlığı, matemi anlatır. Aynı zamanda gücü, soyluluğu, tutku ve hırsı anlatır. Siyah rengin hakim olduğu yerde gizem vardır diyebiliriz. Siyah severler azimli, özgüveni yüksek, kararlı kişilerdir. Kendi kararlarını kendilerinin vereceğini düşünürler.

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz rengi, temizliği ve saflığı ifade eder. Beyaz renkli mekanların geniş ve ferah olduğu algılanır. Tüm renklerle uyumlu tamamlayıcı renktir. Saflık ve temizliği yansıttığı için hastane ve ilaç firmalarında tercih edilir. Beyaz renk severler istikrarlı, güvenli ve temiz kişiler olarak bilinir. Aynı zamanda beyaz renk insanı daha genç gösterir.

Renklerin Diliyle Marka İletişiminizi Güçlendirebilirsiniz!

Soğuk Renkler : Soğukluğu hatırlatıcı etki yapan renkler olarak bilinirler. Mavi Yeşil Mor

Sıcak Renkler : Ateşi ve sıcaklığı hatırlatan, canlı, dikkat çeken, insana enerji veren renkler sıcak renkler olarak adlandırılır. Kırmızı Turuncu Sarı Pembe

Adres BİLGİSİ

Ankara / Türkiye

İlETİŞİM BİLGİSİ

Telefon: 0532 205 47 18

BİZİ TAKİP EDİNİZ

Duyurularımızı Takip Edebilirsiniz.